Безпека дітей в інтернеті: поради експертів

Як правильно говорити з дитиною про ризики в інтернеті та як уберегти її від небезпек і загроз, які приховує в собі віртуальний світ

Сьогодні діти проводять багато часу наодинці з гаджетами. Тому батькам дуже важливо приділяти особливу увагу безпеці дитини в інтернеті: пояснювати, що не всьому в інтернеті можна вірити, стежити за тим, які сайти вона відвідує та з ким спілкується.

Про роль інтернету в житті дитини говорили на неформальній зустрічі, організована компанією «Майкрософт Україна», яка відбулася 9-го лютого в затишній домашній атмосфері нового коворкінгу для мам «Зеленка». Спікерами заходу стали популярна телеведуча Даша Малахова, співзасновник фестивалю «Мамазліт» Аревік Арзуманова, психолог Любов Лоріашвілі, а також експерт «Майкрософт Україна» Тетяна Марушевська. Спікери заходу поділилися з гостями правилами використання інтернету у своїх сім’ях.

 «Сучасні діти оточені технологіями, а інтернет є невід’ємною частиною їхнього життя. Але у віртуальному світі існують свої небезпеки – сайти для дорослих, недоброзичливі люди, шахраї, різні віруси. Як показують , лише 24% батьків знають, чим саме їх діти займаються в мережі, – розповідає Тетяна Марушевська, директор з маркетингу та операційного управління компанії «Майкрософт Україна». – Тому дітям потрібно відкрито пояснювати, що не можна заходити на підозрілі сайти, розповсюджувати особисті дані й відкривати неперевірені файли, так як турбота про дітей в інтернеті – запорука сімейної безпеки»

Тетяна Марушевська

Експерти «Майкрософт Україна» рекомендують використовувати налаштування сімейної безпеки, які вбудовані в Windows. За допомогою цих інструментів можна встановити обмеження часу використання комп’ютера дитиною, обмежити доступ до підозрілих сайтів, а за потреби – навіть отримувати звіти про дії дитини за комп’ютером. При цьому експерти відзначають, що дуже важливо встановити довірливі відносини в родині та домовлятися про правила користування комп’ютером.

Психолог Любов Лоріашвілі підготувала 5 порад для батьків, як ефективно навчати дитину безпечному використанню інтернету:

  1. Знайомте дитину з інтернетом поступово.

Не чекайте, поки дитина сама відкриє для себе інтернет, але й не поспішайте знайомити її з віртуальним світом. Малюк бачить, що ви проводите час у мережі, тому пояснюйте, що i навіщо ви робите.

  1. Попереджайте дитину про небезпеки.

Поясніть дитинi, що не всьому в інтернеті можна довіряти і що не всі люди налаштовані доброзичливо. Коли дитина стане дорослішою, навчіть її перевіряти достовірність інформації за допомогою пошукових систем.

  1. Спілкуйтесь та зберігайте довіру.

Приділяйте час дитинi та її заняттям в інтернеті – слідкуйте за тим, які сайти вона відвідує і з ким спілкується. Дуже важливо зберігати довіру у стосунках з дитиною, аби вона могла поставити будь-яке питання, що її турбує. Заохочуйте дитину ділитися з вами своїм досвідом та перебувайте поруч, коли вона проводить час в інтернеті. Пам’ятайте, що дитину до 7-8 років без нагляду залишати в мережі не можна.

  1. Діліться з дитиною лайфхаками.

Навчіть дитину регулярно змінювати паролі скрізь, де вони потрібні, – в електронній пошті, електронних гаманцях, особистих кабінетах i т. д.

  1. Організуйте дозвілля дитини.

Намагайтесь зробити дозвілля дитини максимально різноманітним. Будьте уважні до поведінки дитини за комп’ютером: чи не з’явилася залежність, чи не проводить вона час в інтернеті більше дозволеного.