Як виглядатиме цифровий простір у 2025 році – дослідження

Великі дані, інтернет речей, «хмари», кібербезпека – сьогодні це перспективні тенденції, проте вже завтра вони стануть звичайною повсякденністю. Вони змінять гаджети, всесвітню Павутину і наше життя загалом. Дослідники Microsoft спрогнозували ці зміни та опублікували їх у докладі «» (Cyberspace 2025: Today’s Decisions, Tomorrow’s Terrain). Ось які висновки вони отримали:

  • У деяких регіонах планети цифрова нерівність перейде на новий рівень. Експерти прогнозують, що найближчими роками, наприклад, в Індії кількість абонентів широкосмугового зв′язку зросте на понад 3000%. Два роки тому їх у цій країні було 20 млн, а до 2025 року їх стане більш ніж 700 млн. Для порівняння: за цей же період в Європейському союзі з’явиться лише 105 млн нових споживачів послуг широкосмугового зв′язку. У 2012 році в цьому регіоні налічувалося 143 млн користувачів, а до 2025 їх стане 248 млн.

До 2025 року у світі буде 4,7 млрд користувачів, і 75% з них житимуть у країнах, що розвиваються

  • Малий відсоток технологічних робітників будуть рухати інновації у світі, що залежить від інтернету. Аналіз показує, що у світі буде нараховуватись майже 5 млрд онлайн-користувачів та десятки мільярдів пристроїв з виходом у Мережу. При цьому кількість випускників точних дисциплін (наука, технологія, інженерія та математика) становитиме лише 16 млн щороку. Подібний дисбаланс в освіті породить високу конкуренцію за талановитих робітників, а також глобальну економічну гонку.

Країни, що розвиваються, будуть щорічно випускати по 16 млн фахівців у науці, технології, інженерії та математиці. Це приблизно в 5 разів більше, ніж випускатимуть розвинуті країни. У них буде по 3,3 млн випускників щорічно

  • Достаток у країнах, що розвиваються, буде зростати, а ось у розвинутих ріст сповільниться. Одна з причин – виявлені дослідниками два критичних демографічних зсуви, які трапляться до 2025 року. Розвинуті країни зіштовхнуться зі швидким старінням населення та зменшуванням народжуваності. При цьому держави, що розвиваються, мають потенціал росту кількості робочої сили завдяки збільшенню народжуваності.

Отримані в дослідженні висновки дозволили спеціалістам Microsoft спрогнозувати ймовірне майбутнє, яке чекає на країни. Це три ймовірні сценарії: Плато, Пік та Каньйон. Кожен з них вимагає індивідуального підходу до кібербезпеки.

Пік – цей сценарій показує світ інновацій, у якому інформаційно-комунікаційні технології зміцнюють владу, економіку та суспільство. Він характеризується чіткою та ефективною політикою влади, а також стандартами як у розвинутих країнах, так і в тих, що розвиваються. Регуляторні органи сприяють відкритій торгівлі та прямим іноземним інвестиціям. У цьому сценарії управління, економіка та соціальні умови поліпшуються у всіх країнах, причому особливий поштовх отримають держави, що розвиваються.

Плато – у цьому випадку світ буде знаходитись в «статусі кво». У ньому політичні, економічні та соціальні сили зможуть як сприяти, так і заважати технологічному процесу. Влада деяких країн буде проводити протекціоністську політику, яка зробить неможливою участь зацікавлених осіб та міжнародну співпрацю. Водночас інші держави сприятимуть відкритій торгівлі та впровадять ліберальні правила для прямих іноземних інвестицій. Окрім цього, деякі країни вестимуть політику для стимулювання розвитку інформаційних технологій, тоді як інші створять клімат, який заважає інноваціям. Один з подібних прикладів – це захист інтелектуальної власності. Одні країни її захищають, а інші ігнорують патенти та права.

Каньйон – таку назву цей сценарій отримав як метафору на ізольований світ. У ньому будуть нечітка та неефективна політика влади та стандарти, корені яких виходять з протекціоністських позицій. У цьому сценарії світ очікує повільний економічний та технологічний розвиток з обмеженим розповсюдженням інформаційно-комп’ютерних технологій. Останнє призведе до значних негативних наслідків у кібербезпеці.

Протекціоністська економічна політика та опір влади до швидких змін технологій придушує співпрацю між країнами та ізолює їх. Замість того, щоб скористатися вигодами від популяризації комп’ютерних технологій, вони будуть намагатися їх заборонити та контролювати потік інформації. Країни не зможуть використати технології для підготовки до демографічних змін та еволюції ринку праці.

Прийняті сьогодні рішення можуть стосуватися проблем минулого або формувати вигляд завтрашнього кіберпростору. Хоча в деяких випадках вони можуть виконувати обидві мети.

Завдання законодавців у тому, щоб зберегти правильний баланс у своїх рішеннях, і в цьому їм допоможе дослідження Microsoft. З ним влада, бізнес-лідери та інші отримали базу для оцінки наслідків своїх дій. Прийняття рішень на основі даних та виділення ресурсів для підтримки їхнього виконання може створити простіше та менш заплутане цифрове майбутнє до 2025 року.

Опублікований дослідниками Microsoft доклад має на меті активізувати діалог та обговорення для більшого розуміння проблем та можливостей, які лежать перед нами, щоб отримати з них максимальну вигоду. Експерти закликають відповідальних осіб у державному та приватному секторі поставити пріоритет для наступних зусиль:

  • Створити моделі управління, які встановлюють чітку політику та надають базу для кібербезпеки для регіону. В ідеальному випадку ці розробки повинні передбачати зобов′язання щодо вільного інтернету із захищеною приватністю, гармонізацію законів та стандартів на міжнародному рівні та підтримку вільної глобальної торгівлі.
  • Розвивати таланти за допомогою стратегічних інвестицій в інфраструктуру, дослідження та розвиток. Вони повинні утримувати баланс між мобільністю та утримуванням спеціалістів та робити ставку на навчання сучасних робітників, які здатні підтримувати стабільність інновацій.
  • Проводити глобальну співпрацю, яка поліпшує управління ризиками від кіберзагроз та координацію між зацікавленими сторонами у локальному та світовому масштабі. Вона повинна фокусуватись на роботі з владою інших країн, щоб створити норми кібербезпеки, які підтримують стабільність та захищеність у цифровому світі.

Як тільки країни зрозуміють, до якого з трьох наведених вище сценаріїв вони рухаються, їм необхідно буде подумати про своє місце в цифровому світі та яка суміш з Каньйону, Плато та Піку їх очікує. Це допоможе в подальшому стратегічному плануванні.

Завантажити звіт «» можна