Girlz In ICT: Дівчат в ІТ мало, але вони досягають успіху

Менше 15% українок працюють в ІТ-сфері, проте саме жінки частіше створюють інноваційні технічні продукти

У Києві відзначили «День дівчат у ІКТ», на якому обговорили, чому жінки обирають професію у сфері технологій, чи потрібно мати технічну освіту, щоб керувати ІТ-відділом або ІТ-компанією, а також які є можливості для жінок у цій галузі.

Незважаючи на те, що частка жінок в індустрії технологій у світі поступово зростає, ця цифра все ще залишається низькою. Згідно з сайту DOU.ua, в Україні у компаніях ІТ-сфери працює лише 14,3% жінок (дані 2015 року).

Щодо керівних позицій, у США жінки займають лише від 17% до 30% управлінських позицій у великих ІТ-компаніях. В Україні цей показник ще нижчий. У 2009 році в рейтингу «ТОП-100. Найкращі топ-менеджери України» всього п’ять жінок зі ста учасників увійшли до складу менеджерської еліти. Через 6 років, у 2015 році, у такому ж рейтингу їх було шість. А за результатами дослідження, проведеного аналітичним центром Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна, на чотирьох керівників-чоловіків у нашій країні припадає лише одна жінка-управлінець.

Не дивлячись на те, що жінок в індустрії ІТ мало, вони часто досягають успіху. Команди, в яких задіяні представники різних статей, є більш креативними та продуктивними. А технічні продукти, у створенні яких брали участь жінки, .

Це довели учасниці проекту («Лабораторії Інтернету Речей») від «Майкрософт Україна», які розповіли про свої винаходи. Так, Вікторія Гайдар, студентка 2 курсу радіофізики КНУ ім. Шевченка, продемонструвала розробку своєї команди UA-Robotics – міні-екосистему EcoBox, за допомогою якої можна вирощувати власні екзотичні трави та рослини. Олександра Кондратюк показала проект Open World, в якому вона є консультантом з біо-етики. Мета цього проекту – зробити міста видимими для незрячих людей за допомогою Bluetooth-маячків та спеціального мобільного додатку. А Наталя Гвоздецька, студентка Київського політехнічного інституту, розробляє в IoT Lab комплексну розумну систему догляду за домашніми тваринами Puppy Care.

«Я часто повторюю, що в бізнесі немає професії «хороша людина», як і немає посадової інструкції «жінка». Великі результати досягаються завдяки професіоналізму й докладеним зусиллям, а лідерські здібності й шанси на успіх не залежать від запису в графі «стать», – коментує генеральний директор «Майкрософт Україна» Надія Васильєва. Всупереч прийнятим у суспільстві кліше, що «математика лише для хлопчиків», у школі дівчата мають оцінки з точних предметів не гірші, ніж у хлопців. Тому не має сумнівів, що ІТ-сектор – перспективна галузь для професійної реалізації дівчат».

Перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун поділилась з гостями власним баченням ситуації на ринку праці ІТ-галузі. За її словами – кількість жінок в ІТ збільшується, проте повільно. «Через стереотипи, які є в нашому суспільстві, часто дівчата свідомо не обирають технічні спеціальності, надаючи перевагу суспільно-гуманітарному блоку. Проте ІТ – це галузь, де не має значення гендерна належність – в пріоритеті лише розум та мисляча голова» підсумувала пані Совсун.

Не дивлячись ні на що, щороку жінок, близьких до інформаційних технологій, стає дедалі більше. Згідно опитувань сайту DOU.ua їх кількість зросла з 6,8% у 2011 році до 14,3% у 2015 році. А, значить, зростання кількості жінок в ІТ в Україні стає стійкою тенденцією.