Використання Windows XP збільшує ймовірність зараження комп’ютера в шість разів

Кожний третій користувач в Україні працює на Windows XP

У першій половині 2013 року майже 17% комп’ютерів, які використовували сучасні продукти безпеки Microsoft, були атаковані шкідливими програмами. Хоча користувачі Windows 8 та Windows XP зіштовхувались з однаковою кількістю атак, вірогідність зараження у користувачів Windows XP була вища в 6 разів. Про це свідчать дані 15-го випуску звіту (SIRv15), у якому проаналізовані вразливості та загрози, з якими зіштовхувались понад мільярд систем по всьому світу.

Згідно зі статистикою , сьогодні приблизно 21% всіх користувачів у світі працюють на Windows XP, в Україні, згідно з даними , ця цифра дорівнює 30,5%. Дослідження SIRv15 також виявило ризики, з якими зіштовхнуться користувачі Windows XP, коли 8 квітня 2014 року закінчиться технічна підтримка операційної системи, включаючи оновлення систем безпеки. Так, комп’ютери користувачів із застарілим ПЗ найчастіше атакують шкідники з трьох основних груп:  шпигуни, «хробаки», а також програми, які блокують антивірусний захист.

«Із закінченням технічної підтримки Windows XP користувачі цієї ОС більше не зможуть розраховувати на сучасні оновлення систем безпеки та оперативну технічну допомогу, – підкреслює Олена Левітіна, керівник бізнес-групи Windows компанії «Майкрософт Україна».– Тільки сучасні операційні системи, такі як Windows 8, розроблені з використанням інноваційних технологій, які здатні протистояти актуальним загрозам, максимально ускладнити та зробити можливі втручання в роботу комп’ютера дорожчими, а, відповідно, і позбавити зловмисників будь-якого бажання використати вразливість систем».

Серед найбільших загроз у світі для користувачів Windows XP звіт SIRv15 виділяє:

  • Sality – сімейство шкідливих програм, які призначені для викрадання персональної інформації та послаблення безпеки комп’ютера.
  • Ramnit – шкідник, який заражає командні файли Windows, файли Microsoft Office та HTML-файли.
  • Vobfus – сімейство «хробаків», які потрапляють в систему через інше шкідливе ПЗ або через зовнішні пристрої, такі як флеш-накопичувачі USB; завантажують інші шкідливі програми на комп’ютер.

Комп’ютери українських користувачів найчастіше атакують:

  • Win32/Obfuscator – програми, які маскуються з метою блокування роботи антивірусу;
  • Win32/Gamarue – програми, які завантажують сторонні файли в систему і викрадають інформацію з комп’ютера користувача;
  • Win32/Dorkbot – «хробаки», які розповсюджуються через миттєві повідомлення та зовнішні накопичувачі, що дозволяє отримати доступ і контроль над комп’ютером.

«У застарілому програмному забезпеченні – більше вразливостей, якими з легкістю користуються зловмисники для отримання доступу до конфіденційних, а також персональних даних компаній та приватних користувачів», – зазначає Олександр Урденко, директор департаменту досліджень комп’ютерної техніки, програмних продуктів і телекомунікаційних систем ТОВ «Нотінгем».

Microsoft випускає Security Intelligence Report двічі на рік, щоб проінформувати громадськість про найбільш розповсюджені глобальні та регіональні кіберзагрози з метою захисту людей та організацій, в яких вони працюють. 15 випуск звіту аналізує дані за першу половину 2013 року, приділяючи особливу увагу ризикам, які пов’язані з використанням застарілого програмного забезпечення.