Пошукові запити допоможуть діагностувати серйозну хворобу на ранній стадії

Однією з головних умов для успішного лікування тяжких захворювань є їхня рання діагностика. Провести її іноді допомагають несподівані речі, наприклад, власні пошукові запити. Фахівці Microsoft розробили алгоритм, який на основі цих даних допомагає передбачати рак підшлункової залози. Потенціал такої технології важко переоцінити, адже вона дає час для медиків.

Про особливості використання алгоритму розповіли у своїй статті в журналі Journal of Oncology Practice дослідники Microsoft Ерік Горовіц (Eric Horvitz) та Раєн Вайт (Ryen White), а також колишній інтерн Microsoft та доктор Університету Колумбії Джон Папаррізос (John Paparrizos).

Дослідники використали анонімні дані від користувачів пошуковика Bing. Серед цієї інформації експерти шукали людей, які нещодавно отримали діагноз раку підшлункової залози. Це дуже небезпечна хвороба, яку часто помічають надто пізно. Експерти потім аналізували, які симптоми шукали такі хворі за кілька місяців до встановлення діагнозу. .

«Ми побачили, що сигнали в шаблонах пошукових записів можуть з високою ймовірністю передбачати діагноз підшлункової аденокарциноми, – пишуть автори у своїй статті. – Ми показали, що можемо виявити від 5 до 15% випадків і при цьому зберегти низький рівень неправильних спрацьовувань – близько 1 на 100 тис.».

Дослідники використали велику кількість анонімних даних та врахували найкращі підходи до етики та приватності таких досліджень. Горовіц вважає, що такий метод може стати новою формою діагностики. Вона дозволить пацієнтам та лікарям виявляти рак підшлункової залози та починати лікування на кілька місяців раніше, ніж зазвичай. Це важлива перевага в боротьбі з хворобою, яка має високий рівень смертності.

Рак підшлункової залози є четвертою головною причиною смертності серед хворих на рак у США. Експерти Microsoft вирішили діагностувати саме його, оскільки ця хвороба часто дає малопомітні симптоми: втрату ваги, біль у спині, світлі випорожнення, сверблячку, пожовтіння очей та шкіри. Такі симптоми не змушують пацієнтів звертатися до лікаря.

Горовіц каже, що аналіз пошукових запитів наявних симптомів може слугувати раннім попередженням про існування хвороби. Експерт також вважає, що подібний підхід може мати ширше застосування. «Ми захоплені використанням цього аналітичного інструменту стосовно інших важких та складних у виявленні хвороб», – каже він.

Дослідники наголошують, що їхня робота є лише доказом практичної можливості у створенні подібної системи стеження. Горовіц та Вайт не планують розробляти на її основі якихось кінцевих продуктів. Натомість, сподіваються вони, позитивні результати їхнього дослідження надихнуть медичну спільноту на використання подібних методик. Експерти кажуть, обробка анонімних даних може дати інструмент для людей, які хочуть отримати поради про здоров’я після того, як алгоритми виявлять загрозливі сигнали у пошукових даних.

Але Вайт каже, що такий аналіз не буде медичною діагностикою. «Мета не втому, щоб поставити діагноз, – каже він. – Завдання допомогти тим, хто знаходиться в зоні ризику, зв’язатися з медичними професіоналами, які можуть поставити справжній діагноз».

Він разом з Горовіцем хотів показати результати своїх досліджень відповідальним чиновникам. Саме тому свою статтю експерти опублікували в медичному журналі. «Я думаю, я зараз у тій точці кар’єри, в якій мені не цікавий потенціальний вплив, – каже Вайт. – Я хочу мати вплив. Я хотів би, щоб медична спільнота підхопила результати дослідження і взяла їх як технологію, а також співпрацювала з нами, щоб зробити такий моніторинг реальним».

Горовіц зауважує, що в цьому питанні ставки надто високі, щоб його відкладати. Сам він втратив свого друга дитинства та колегу через рак підшлункової залози. «Люди отримують діагноз занадто пізно, – говорить він. – Ми думаємо, що ці результати дозволять створити новий підхід до попереднього діагностування. Але для цього необхідно виконати певну роботу, щоб перетворити результати дослідження на реальну систему».