Молодь та безробіття: виклики сучасності

Як подолати безробіття молоді, що в Україні сьогодні сягає 23%, обговорювали під час круглого столу «YouthSpark», ініційованого Американською торговельною палатою та компанією «Майкрософт Україна».

Представники уряду, бізнесу, міжнародних організацій та громадянського суспільства зібралися для того, щоб визначити можливості для працевлаштування молодих спеціалістів та роль зацікавлених сторін у цьому процесі.

Як зазначив Заступник Міністра соціальної політики Валерій Ярошенко, проблема безробіття нещодавніх випускників є типовою для багатьох європейських країн. Однак, якщо в країнах Європи існує проблема невідповідності запропонованої роботи рівню кваліфікації молодих людей, то в Україні дуже часто виникає проблема простої відсутності вакансій.

Голова Державної служби зайнятості України Ярослав Кашуба підкреслив, що «за підрахунками Служби, сьогодні є приблизно 450 тисяч зареєстрованих безробітних, і приблизно 45 тисяч вакансій на ринку. Тому, безперечно, модернізація Служби зайнятості має велике значення, але, якщо не створювати робочі місця, то ми не матимемо, куди працевлаштувати людей».

Грегор Шульц, спеціаліст з працевлаштування та відновлення Міжнародної Організації Праці, навів успішний приклад Німеччини, яка, на думку фахівців, найменше постраждала від кризи безробіття у Європі. Секретом успіху, на думку пана Шульца, є високий рівень відповідності системи освіти вимогами ринку праці. Цей досвід варто перейняти й Україні – популяризувати технічні професії для підсилення технічного потенціалу країни, що дозволить зробити внутрішній ринок більш привабливим для закордонних інвесторів.

На думку Генерального директора «Майкрософт Україна» Надії Васильєвої, в умовах нестачі  робочих місць надзвичайно великого значення набуває підтримка молоді у створенні власного бізнесу. За словами Валерія Ярошенка, менше 3% молодих людей (до 24 років) в Україні займаються власним бізнесом. В той же час, як зазначила пані Васильєва, 95% компаній, що створюються, закриваються в перший рік існування.

Бізнес-спільнота пропонує свої рішення проблеми безробіття, серед яких – підтримка підприємців-початківців з числа молодих людей. «Ми готові вкладати свої фінансові, технологічні ресурси та ділитися знаннями, які у нас є для того, щоб розвивати малий бізнес в Україні. Наша мета – аби українська молодь могла реалізувати свій потенціал, використовуючи технології та інновації. Тому ми, з одного боку, намагаємось передати молодим людям технологічні навички, які знадобляться їм у роботі. А з іншого боку – навчаємо базовим бізнес-навичкам. Адже новостворені підприємства дуже часто закриваються через відсутність розуміння базових принципів ведення бізнесу», – пояснила Надія Васильєва.

В свою чергу Тараса Качка, віце-президент Американської торговельної палати, пояснив, що за умов інтенсивного індустріального розвитку, вимоги до персоналу значно підвищуються. Тому особливого значення сьогодні набуває реформа освіти, а також перехід на якісно новий рівень викладання технічних та телекомунікаційних спеціальностей.