Дослідження: Україна – лідер за кількістю шкідливих сайтів

Кожен 16-й сайт містить небезпечне програмне забезпечення, а кожен 70-й ресурс – шахрайський

Кількість заражених комп’ютерів в результаті автоматичного встановлення шкідливого програмного забезпечення разом з іншими програмами та файлами, скачаними з інтернету, зросла втричі за останній квартал 2013 року і визнана експертами ключовою загрозою у 110 країнах світу. При цьому Україна очолила антирейтинг країн, в яких налічується найбільша кількість сайтів, що містять шкідливі програми. Про це свідчать дані 16-го випуску звіту Microsoft Security Intelligence Report (SIRv16), у якому проаналізовані вразливості та загрози, отриманні з понад мільярда систем та популярних сервісів по всьому світу.

Дослідження також зафіксувало збільшення кількості заражень програмами-вимагачами, наприклад, поширення вірусу Reveton зросло за півроку на 45%. У IV кварталі 2013 р. комп’ютери майже 14% українських користувачів були атаковані такими програмами, найчастіше типами Obfuscator (8,03%), Brantall (4,14%) і Deminnix (1,77%).

«Після встановлення програми-вимагачі можуть блокувати роботу системи або браузера, шифрувати робочі файли на комп’ютері, роблячи їх недоступними для користувача. При цьому зловмисник вимагає надіслати платне SMS або поповнити певний рахунок в обмін на пароль для розшифрування файлів. Деякі користувачі боячись втратити особисту інформацію та файли перераховують кошти і, звичайно ж, залишаються обманутими», пояснює Олександр Урденко, директор департаменту досліджень комп’ютерної техніки, програмних продуктів і телекомунікаційних систем компанії «Нотінгем».

Дослідження виявило, що кожен 16-й сайт в Україні містить шкідливе ПЗ, яким потенційно може бути заражений комп’ютер користувача. Так, на 1000 хостів припадає 59,2 заражених сайтів. Це найвищий показник у світі, для порівняння, у всій мережі інтернет в середньому заражений приблизно кожен 54 -й ресурс.

З усіх проаналізованих у звіті країн в Україні також виявлена найвища концентрація фішингових сайтів — кожен 70-й ресурс є шахрайським.

Згідно з дослідженням, більш ніж кожен 200-й сайт в Україні містить експлойти, які аналізують вразливості системи та можуть ініціювати завантаження небажаних файлів на комп’ютер користувача без його відома.

«Користувачі менш серйозно підходять до питань захисту своїх комп’ютерів, тому за статистикою зіштовхуються зі шкідливим ПЗ удвічі частіше, ніж компанії, — коментує Юрій Омельченко, директор департаменту із захисту інтелектуальної власності компанії «Майкрософт Україна». — З 2010 по 2013 рік кількість вразливостей у продуктах Microsoft знизилась на 70%, що ускладнює і здорожує роботу кіберзлочинців. Сьогодні до своєї безпеки в мережі потрібно ставитись не менш відповідально, ніж в офлайні, адже зловмисники активно користуються будь-якою можливістю, аби заробити. Зараження комп’ютера все частіше відбуваються без відома користувача, тому щоб убезпечити себе необхідно використовувати технічні засоби захисту — ліцензійне ПЗ та антивірус, а також довіряти тільки надійним виробникам і джерелам контенту, регулярно проводити резервне копіювання файлів».

Незважаючи на зменшення кількості спаму завдяки закриттю декількох великих спам-мереж за останні роки, небажаною поштою залишається 75% отриманих листів. Кіберзлочинці продовжують використовувати електронну пошту для отримання зиску — з усіх заблокованих листів 25% були надіслані з метою фішингу, шахрайства або зараження комп’ютера користувача.

Також зазначимо, що серед користувачів операційної системи Microsoft, майже кожен четвертий комп’ютер на Windows XP станом на кінець 2013 року був заражений шкідливим ПЗ. Після закінчення технічної підтримки даної версії ОС 8 квітня 2014 р. експерти очікують зростання цієї цифри.

Microsoft випускає Security Intelligence Report двічі на рік, щоб поінформувати громадськість про найбільш поширені глобальні та регіональні кіберзагрози з метою захисту людей і організацій, в яких вони працюють. 16-й випуск звіту аналізує дані за другу половину 2013 року.