Як розповісти цілу історію одним графіком Excel

Редактор таблиць Microsoft пропонує своїм користувачам один потужний інструмент для швидкого сприйняття інформації – діаграми. З ними можна наочно показати тенденції та прогнози. А зробити їх не лише інформативними, але й візуально привабливими допоможе інструкція від програмного менеджера в команді Office Graphics&Visualizations Алекса Мьюлланса (Alex Mullans).

Графіки в Excel мають багато опцій для персоналізації: теми, кольори, стилі. Щоб спробувати їх, створимо якусь діаграму, що описує певну історію. Наприклад, я пишу цю статтю тоді, коли мав би летіти з Детройта до Сіетла, але політ був затриманий. Тому і напишу про кращий вибір авіаперевізника за цим маршрутом залежно від кількості днів, максимальних затримок та часу існування авіакомпанії. Вийде ось така гістограма:

У ній можна відредагувати заголовок (потрійним кліком на ньому), додати вісі (на панелі елементів справа) та їхні назви. Такий графік вже є доволі інформативним: він чистий, легко читається та містить багато інформації. Проте його можна поліпшити, змінивши колір стовпців:

Для цього потрібно натиснути спершу на графік, а потім у стрічці інструментів – на вкладці «Інструменти роботи з графіками». Якщо натиснути кнопку «Змінити колір», з’явиться віконце з доступною палітрою. При цьому вона впливає лише на колір самого графіка, решта книги залишається, як була.

Якщо хочеться більшого вибору відтінків, тоді можна змінити тему оформлення Excel. Це додасть кольорів:

Щоб зробити це, потрібно в стрічці інструментів перейти на вкладку «Розмітка сторінки», натиснути кнопку «Кольори» і обрати потрібний. Ця опція змінить не лише сам графік, але й всю робочу книгу.

Коли захочеться внести до зовнішнього вигляду графіка ще більше змін, тоді допоможе інструмент «Стилі графіків». Наприклад, можна обрати темну тему оформлення:

Зробити це можна, якщо перейти на вкладку «Інструменти роботи з графіками» та обрати відповідний стиль з галереї доступних. Кнопка «Стилі» впливає лише на зовнішній вигляд самого графіка та не стосується решти робочої книги. Як і клавіша «Змінити колір», доступні стилі оформлення залежать від поточної теми оформлення книги.

Більшої привабливості графіку можна надати, використавши інструменти на панелі редагування. У ній знаходяться опції з товщини ліній, стилю їхнього відображення, прозорості тощо. Щоб відкрити цю панель для якогось елемента на графіку, потрібно на нього натиснути:

Інший спосіб викликати цей набір інструментів надає вкладка «Інструменти роботи з графіками». У ній треба перейти до розділу «Форматування» та обрати зі списку елементів для редагування:

Щоб змінити колір якоїсь частини графіка, наприклад, показника максимальної затримки, необхідно перейти на вкладку «Заливка та лінії». Після цього треба натиснути на підзаголовок «Лінії» (Line) та обрати колір:

Зміна кольорів і тем – це не єдиний спосіб зробити графіки привабливішими. До діаграми також можна додати стильні мітки з даними. Для цього треба натиснути кнопку «Елементи графіка» (Chart Elements) та позначити пункт «Мітки даних» (Data Labels). Після цього відкриється меню, у якому потрібно обрати пункт «Виноски даних» (Data Callouts):

Частина інформації виявилась зайвою – номер авіаперевізника тепер дублюється в мітках та підписах горизонтальної осі. Це можна прибрати, якщо в панелі редагування натиснути кнопку «Опції міток» (Label Options). Щоб побачити доступні опції, потрібно натиснути на її заголовок і зняти позначку навпроти пункту «Ім’я категорій» (Category Name box).

А щоб прибрати зайві мітки, можна їх видалити кнопкою DEL:

Графік майже готовий, і залишається нанести декілька останніх штрихів: розсунути стовпці та зробити лінію затримок товстіше. Щоб змінити відстань між стовпцями, треба натиснути на них та вказати відповідне значення опції «Ширина зазору» (Gap Width), наприклад, 410%:

Товщина лінії редагується майже так само. Потрібно натиснути на ній та надрукувати бажане значення, а також вказати її тип:

На графіку мітки даних наповзають на стовпці діаграми, тому їх необхідно змістити. Для цього треба перетягнути мітку мишкою.

У кінці вийшов ось такий графік:

З нього чітко зрозуміло: хоча перевізник №5 часто відправляється вчасно, він має затримки вище середніх. У нього також пікові показники максимальної затримки. Тому оптимальним вибором стане перевізник №2.

Більшість інструментів з персоналізації графіків знаходиться в панелі редагування. Дізнатися більше про її можливості можна з матеріалу «Панель редагування в Excel 2013 – для полегшення роботи над графіками».