Обробка та зберігання даних без СО2 – у новому проекті Microsoft

У передмісті Шаєнн – столиці американського штату Вайомінг – з’явиться унікальний дата-центр. На відміну від інших центрів обробки даних (ЦОД), він буде зовсім незалежним від електромережі загального користування. Енергію новий дата-центр буде отримувати від сміття, точніше – від його переробки. Окрім того, він зовсім не вироблятиме двоокис вуглецю і таким чином буде найбільш безпечним для екології, пише головний менеджер з досліджень Microsoft Шон Джеймс (Sean James).

Новий ЦОД отримав назву Data Plant (Фабрика Даних), і його будує Microsoft. Працюючи над ним, компанія намагається відповісти на такі питання, як «Де в майбутньому брати енергію?», «Куди дівати сміття, кількість якого постійно зростає?», «Як забезпечити всім доступ до чистої води?» тощо. І на цей проект у рамках свої дослідницьких програм корпорація інвестує близько $5,5 млн. Microsoft працює над підвищенням енергоефективності дата-центрів ще з 1994 р., і цей проект – її новий крок у напрямку створення екологічно безпечної інфраструктури для обробки та зберігання інформації.

Згідно з його ідеєю, енергію Data Plant буде отримувати від переробки біогазу, що видобуватиметься зі сміття та інших органічних відходів. Таким чином, його енергопостачальниками стануть водоочисні станції, сільськогосподарські ферми, нафтопереробні заводи, сміттєзвалища тощо.

Така схема обміну інформації на газ у концепції Data Plant

Під час створення цього дата-центру Microsoft використає свої розробки, які мають значно покращити його можливості. Так, багато проектів із переробки сміття на енергію зазнають поразки через недоліки у технологіях створення біогазу, зокрема – вчасного постачання метану. Дослідники редмондської корпорації тут збираються продемонструвати переваги їхнього підходу, котрий передбачає використання спеціальних паливних елементів.

Пілотний дата-центр буде порівняно малим – з піковою потужністю всього в 300 кВт. Це в сто разів менше, ніж в одного середньостатистичного сучасного ЦОДу. До того ж на сьогодні використання біогазу не є економічно вигідним, якщо передбачається експортувати вироблену електрику в загальну мережу.

Однак утилізація палива для забезпечення роботи дата-центрів перспективна та може стати найкращою альтернативою в майбутньому. І Data Plant дозволить наочно продемонструвати переваги біогазу як відновлюваного джерела енергії для індустрії. Крім того, незалежні від електромережі дата-центри можна буде розміщувати у більш зручних місцях, тобто ближче до споживачів.

По завершенню цього дослідницького проекту Microsoft планує віддати зелений ЦОД у розпорядження міста Шаєнн та Університету Вайомінгу. Компанія сподівається, що Data Plant ще добре послужить пошуку та вдосконаленню екологічного зберігання та обробки даних.